Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

מועדון אופניים תל אביב

מוטיבציה והצבת מטרות מאת נמרוד דובינסקי

ספורטאי עילית נמדד ביכולתו להתאמן ולהשתפר לאורך שנים. יכולת זו תלויה במוטיבציה שלו. מהי מוטיבציה? מוטיבציה היא יכולת מנטאלית שמאפשרת לאדם לפעול למימוש מטרה.


רוכבים בתחילת דרכם ההישגית בדרך כלל חדורי מוטיבציה "טיבעית" שמגיעה מהאהבה לספורט, מההתרגשות שבתחרות, מהרצון לכבוש יעדים חדשים ומהשאיפה להיות הטוב ביותר. בהמשך הדרך רוכבים בוגרים יותר, מגלים שהמוטיבציה הגבוהה שהייתה המניע הטיבעי שלהם להתאמן ולהתחרות, הופכת להיות מצרך פחות זמין ולפעמים מצרך הולך ונעלם.


כששואלים רוכבים לגבי המוטיבציה שלהם (לשמור על רמת אימונים גבוהה), חלקם מתייחסים אליה כאל מצרך שקיים או שלא קיים. כלומר, כשיש לרוכב מוטיבציה הוא מתאמן ברמה גבוהה וכשאין לו מוטיבציה הוא נלחם עם עצמו כדי להתאמן עד אשר הוא נשבר ומוריד מעצימות ומכוונות האימונים.
בהמשך הדרך אם המוטיבציה "חוזרת" לרוכב, הוא יחזור לרמת אימונים גבוהה. אם לא, הרוכב ימשיך לדשדש בחוסר מכוונות ולבסוף אולי אפילו יפרוש.


עד כאן הכל נשמע רגיל והגיוני אך אם בוחנים רוכבים מקצוענים מגלים שהם בלתי רגילים ולא תמיד הגיוניים. כלומר, רוכב "רגיל" שפועל כשיש לו מוטיבציה ושובת כשאין לו מוטיבציה, לא יכול להפיק תוצאות וקו התקדמות עקבי לאורך זמן. המכנה המשותף לרוב הרוכבים המקצוענים הוא התמדה לאורך שנים תוך כדי התקדמות ושיפור בכל היכולות הרלוונטיות לספורטאי עילית.


ביחס למוטיבציה נגלה אצל המקצוענים דבר מעניין. מוטיבציה ניתן לחולל בכל רגע נתון, במיוחד כשהמוטיבציה "נעלמת". כיצד מחוללים או יוצרים מוטיבציה? אם נבחן את הדינמיקה של מוטיבצית הרוכב לאורך כל שלבי הקריירה שלו נגלה מאפיין משותף. קיום מוטיבציה תלוי במטרה שמרגשת ומעוררת השראה ברוכב. כאשר הרוכב חי לתוך עתיד עם מטרה שמרגשת אותו ומעוררת בו השראה, הוא יפעל כדי להשיג את המטרה הזו כנגד כל האתגרים. זה מאפיין רוכב חדור מוטיבציה בתחילת דרכו כנער שחולם להיות אלוף הטור וזה מאפיין מקצוען שמתאמן לקראת המטרה הבאה שלו גם אם הוא לא ינצח לעולם מרוץ גדול.


אך מה קורה כשלרוכב אין מטרה או כשהמטרה שיש לו לא מרגשת אותו ואו לא נגישה או הגיונית? במצב זה לא תהיה לרוכב מוטיבציה להתאמן לטווח ארוך. אם כן, מטרה שמרגשת ומעוררת השראה ברוכב היא קריטית ליצירת מוטיבציה. 

 

אז בואו נבחן מה מיחד מקצוען. מקצוען הוא רוכב מיומן ומאומן מבחינה פיזיולוגית, טכנית, טקטית ומנטאלית. אם נתמקד רגע בתחום המנטאלי, למקצוען יכולת גבוהה להתמודד עם אתגרים. היכולת הזו מיוחסת לעיתים לכישרון מולד, לחוסן מנטאלי יחודי ולעוד דברים שקשה להגדיר ולכן אפילו גובלים במיסטיקה לצופים מהצד. אך המציאות פשוטה הרבה יותר. היכולת המנטאלית יוצאת הדופן של המקצוען מקורה ביכולתם לחולל מוטיבציה במצבים מאתגרים במיוחד, שלבני אנוש "רגילים" נראים בלתי הגיוניים או בלתי אפשריים. לאותו מקצוען יש שתי מיומנויות שמאפשרות לו לחולל מוטיבציה. הראשונה, היכולת להגדיר מטרה שמרגשת ומעוררת השראה, והשנייה לחולל את המטרה הזו שוב ושוב נוכח הקשיים שמתגלים בדרך.

 


כדי להמחיש זאת נסתכל על רוכב "רגיל" ועל רוכב מיומן שבתחילת העונה חדורי מוטיבציה להשיג מטרה ספציפית ומדידה אותה הם רוצים לממש בהמשך העונה. לשניהם יש תמונה ברורה של המטרה אותה הם רוצים להשיג ולשניהם תמונה ברורה לגבי מה ידרש מהם לעשות כדי לממש אותה. העונה מתחילה, האימונים הופכים בהדרגה לקשים יותר, ארוכים יותר ומתישים יותר. ככל שהזמן עובר שני הרוכבים מתחילים להתמודד עם האתגר של להצמד לתוכנית בזמן שהיא הופכת קשה יותר ודורשת יותר. עם הזמן אנו רואים שהרוכב המיומן מצליח להתמודד עם העומס העולה בזמן שהרוכב "הרגיל" מתחיל לחוות משברים שמשפיעים על המוטיבציה עד אשר רצף ואיכות האימונים נפגעים. אל לנו לטעות שהסיבה שהרוכב המיומן עומד בתוכנית היא בגלל שהוא יותר חזק או יותר מוכשר. הסיבה פשוטה, והיא יכולתו לחולל את המוטיבציה יחד עם המשברים שצצים לאורך הדרך. המיומנות של הרוכב המיומן לחולל את המטרה שמרגשת אותו בכל פעם שהוא חווה משבר היא זו שמחיה מחדש את המוטיבציה להמשיך ולהתמיד בתוכנית.


היכן רוכבים הישגיים נוטים למעוד במהלך הקריירה שלהם? כאשר רוכב מציב לעצמו מטרה שמרגשת אותו ומעוררת בו השראה, הוא לא תמיד מצליח לראות את המטרה הזו מתממשת בגלל אוסף אתגרים וקשיים שצצים לאורך הדרך. הספקות שעולות בדרך למימוש המטרה גורמות לחלק מהרוכבים לקרוס תחת הציפיות הגבוהות ומביאות את חלקם לחיפוש אחר קיצורי דרך. קיצור הדרך השכיח במצבים אלה הוא השימוש בחומרים אסורים. חומרים אלה מאפשרים לרוכב לשפר את ביצועיו באותה רמת השקעה פיזית ומנטאלית שלא הביאה לו את התוצאות המיוחלות עד כה. שימוש בחומרים אסורים המשפרים את ביצועי הרוכב הופכים את המטרה לנגישה יותר וכך חוזרת המוטיבציה של הרוכב להמשיך ולהתאמן ברמת מכוונות גבוהה.


כשמסתכלים על הרוכב שבוחר להשתמש בחומרים אסורים כדי לממש את מטרותיו כרוכב הישגי חשוב להבחין במניעים לשימוש בחומרים אסורים נוכח העובדה שזה לא חוקי ולא אתי. קיימים כמה מניעים לשימוש בחומרים אסורים שאחד מהם זה הרווח הכספי לרוכב אך אם נשים את זה בצד אנחנו נשארים עם שני מניעים עקריים - הצורך בהוקרה והצורך בשייכות. מי מאיתנו לא רוצה להרגיש מוקר ושייך לקבוצת יחידי סגולה? כל רוכב שואף להשיג תוצאה משמעותית שבצידה הוקרה ושייכות, דבר המקנה ביטחון במי שהוא כאדם בכלל וכאתלט בפרט.

 

לא כתבתי כאן על שימוש בחומרים אסורים כדי להצדיק את אלה שמרמים בספורט אלא כדי להבחין את עניין האתגר שביצירת מוטיבציה שמגיעה ממחויבות הרוכב ההגון לממש את מטרותיו בצורה נקייה ללא קיצורי דרך. כל הרוכבים ההוגנים שעולים במעלה סולם ההישגיות מגיל הנוער, דרך קטגורית ה – 23- ומשם למקצוענות, מתמודדים רגע רגע עם אתגרים אישיים בלתי רגילים ובנוסף צריכים להתמודד עם רוכבים רבים שבוחרים בדרכים לא חוקיות ולא אתיות לממש את מטרותיהם.

 

 

לסיכום, המוטיבציה להתאמן ברמות הגבוהות ביותר בצורה נקייה תלויה בקיום מטרה שמרגשת ומעוררת השראה ברוכב, מטרה שהרוכב רואה אותה וחי לתוך עתיד שהיא מתממשת. בנוסף לכך היא תלויה במיומנות הרוכב לחולל את המטרה הזו כל פעם מחדש נוכח אתגרים רבים ומגוונים הקיימים בענף האופניים המקומי והעולמי. המיומנות הזו מבדילה בין רוכב "רגיל" לבין רוכב מקצוען. מיומנות זו היא הרווח הגדול של הרוכב אותו יקח לכל תחומי חייו, במהלך הקריירה הספורטיבית ולאחריה.

בחסות:
 © כל הזכויות שמורות למועדון אופניים תל אביב 2008 | אתר ע"י נטאימפקט - עיצוב, הקמת אתרים